ból głowy

Ból Głowy i Migrenę Można Pokonać

Któż z nas nie doświadczył, choć raz w życiu bólu głowy. Takiego bólu, który utrudnia codzienną pracę, wywołuje bezsenność i ogólne rozdrażnienie, sprawia, że rani nas każdy dźwięk, bólu, który wywołuje ogólne zmęczenie. Okazuje się,

Któż z nas nie doświadczył, choć raz w życiu bólu głowy. Takiego bólu, który utrudnia codzienną pracę, wywołuje bezsenność i ogólne rozdrażnienie, sprawia, że rani nas każdy dźwięk, bólu, który wywołuje ogólne zmęczenie. Okazuje się, że większość z nas, sięga w tym momencie po środki przeciwbólowe, zamiast szukać jego przyczyny. A przecież ból, swoistym ostrzeżeniem, wysyłanym nam przez organizm. Cierpisz – bo coś źle funkcjonuje!

Podstawowy Błąd – Zwalczamy Objawy, a Nie Przyczyny

Z badań wynika, że aż 70-80% dorosłych ludzi na całym świecie przyznaje, że odczuwa bóle głowy przynajmniej raz w roku. Aż 30% kobiet i 20% procent mężczyzn, skarży się na nawracające bóle głowy o różnym podłożu. Światowe organizacje pro zdrowotne alarmują -przyjmujemy coraz większe dawki, coraz mocniejszych leków przeciwbólowych. Zamiast szukać przyczyn, zwalczamy tylko jeden z objawów. Jest to myślenie krótkowzroczne. Lekarze na całym świecie apelują- diagnozujmy przyczyny bólu, zamiast zatruwać się lekami przeciwbólowymi. Większość przyczyn chorób, można wykryć przy pomocy serii badań czy Testu Obciążeń.

Ból Jest Dobry?

W definicji Międzynarodowego Stowarzyszenia Badania Bólu, jest on określany jako „przykre uczucie fizyczne i emocjonalne, wywołane przez już istniejące lub właśnie rozwijające się w organizmu uszkodzenie”. Jest to ważny sygnał, pozwalający często zapobiec uszkodzeniom ciała lub znacznie ograniczyć ich skale. Błędem jest wiec jego bezrefleksyjne zwalczanie. I choć brzmi to absurdalnie, ból jest dobry, bo ostrzega nas przed poważniejszymi konsekwencjami. Potraktujmy wiec go, jak czerwone światło na swojej drodze.

Najczęstsze Przyczyny Bólu Głowy.

Bóle głowy, mogą być jednym z objawów zwykłego przeziębienia, reakcją organizmu na wahania ciśnienie, zmiany pogody, stres, brak snu i inne dające się łatwo zdiagnozować przyczyny. Bóle głowy towarzyszą kobietom w czasie miesiączkowania, są reakcją na toksyny w pokarmach lub napojach. Czasem jednak, ból jest sygnałem poważniejszych zmian w organizmie -urazów głowy, zmian naczyniowych. Czasem używa się określenia- ból samoistny dla określenia bólów głowy o nieznanej lub trudnej do określenia etiologii. Np. bóle migrenowe mogą mieć różne podłoże, często są wynikiem grzybicy ogólnoustrojowej atakującej zatoki, reakcji autoimmunologicznej lub być reakcją alergiczna na niektóre pokarmy. Przyczyny mogą być też inne, pozwoli nam je wykryć Test Obciążeń lub inne badania diagnostyczne.
Częstym powodem nawracającego bólu głowy jest migrena, różnego rodzaju bóle napięciowe lub mogą one mieć charakter typu klasterowego. Bóle te, nazywa się często pierwotnymi lub samoistnymi, czyli takimi, które nie znajdują dającej się zdiagnozować przyczyny wegetatywnej. Ból głowy może mieć też charakter wtórny, czyli być objawem konkretnej choroby czasem bardzo poważnej.

Kiedy Bóle Głowy Są Niebezpieczne?

Bóle głowy, nazywane objawowymi, mogą być wynikiem bardzo poważnych schorzeń, takich jak:
· Mechaniczne urazy głowy, mogą w następstwie doprowadzić do zaburzeń w krążeniu mózgowym. Ból objawowy w przypadku tego rodzaju schorzenia jest ostry i nasila się podczas wysiłku.
· Choroby naczyniowe np. nadciśnienie tętnicze. Ból jako objaw tego schorzenia umiejscowiony jest w okolicy potylicznej, nasila się przy zmianach ciśnienia
· Guz mózgu, rozrastając się uciska zdrową tkankę i powoduje wzrost ciśnienia śród czaszkowego, jego objawem jest ból głowy wywołujący wymioty, drgawki, utraty przytomności lub śpiączkę
· Zatrucie organizmu alkoholem, nikotyną lub pochodnymi benzenu(rozpuszczalniki, farby) dwutlenkiem węgla, ale również różnymi lekami także przeciwbólowymi!
· Zapalenie zatok, ból będący objawem tego schorzenia jest opisywany jako tępy i nasila się przy zmianie położenia głowy, pochylaniu się i gwałtownych ruchach.
· Uzależnienie od narkotyków, alkoholu również leków w tym przeciwbólowych, może skutkować bólami głowy.
· choroby wirusowe lub bakteryjne np. zapalenie opon mózgowych. Objawami są tu bardzo silne bóle głowy często prowadzące do wymiotów i utraty świadomości oraz sztywność karku
· uszkodzenia nerwów i nerwobóle
· reumatyzm
· nieleczone wady wzroku i choroby oczu takie jak jaskra, stany zapalne tęczówki lub rogówki. Ból jako objaw tych schorzeń umiejscowiony jest w okolicy czołowej

Migrena i Jej Objawy

Najczęściej wymienianą przyczyną, nawracającego bólu głowy jest migrena. Jest ona bardzo przykrym schorzeniem, mającym charakter napadowy. Bóle migrenowe mają różne nasilenie, są umiejscowione przeważnie po jednej stronie głowy, jednorazowo trwają od kilku do kilkudziesięciu minut, mogą się jednak powtarzać w jednym cyklu kilkakrotnie. Często ból jest tak silny, że wywołuje wymioty, światłowstręt czy nadwrażliwości na dźwięki. Osoby cierpiące na migrenę opisują różnego rodzaju objawy zwiastujące nadchodzący atak migrenowy. Bóle te są uciążliwe do tego stopnia, że utrudniają lub wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie osób chorujących na migrenę.

Przyczyny Migreny

Migreny częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Pierwsze objawy choroby pojawiają się zwykle w okresie dojrzewania. Niestety przyczyny występowania migreny do dziś nie są jasne. Jako jeden z głównych, winowajców opisywany jest syndrom zaburzeń naczyniowych, polegający na zwężeniu, a następnie zwiotczeniu ścian tętnic mózgowych. Czy jednak jest on przyczyną pierwotną czy wtórną na ten temat dyskusja trwa. Bóle migrenowe, mogą być również wynikiem grzybicy ogólnoustrojowej atakującej zatoki, zmęczenia, stresu, zmian pogody, długiej ekspozycji słonecznej, alergii pokarmowych(czekolada, kakao, ser żółty, orzechy, jaja, pomidory, wino), schorzeń związanych ze złym wchłanianiem np. glutenu pszenicznego obciążającego jelita i system nerwowy, są też często wynikiem reakcji autoimmunologicznej czy innych, które można zdiagnozować za pomocą Testu Obciążeń. Okazuje się, że nawet wieloletnie problemy z migrenami można prawie całkowicie wyeliminować w ciągu kilku tygodni, jeżeli właściwie zdiagnozujemy i skutecznie usuniemy ich przyczyny. Lekarze podkreślają zgodnie, że konieczne jest wczesne leczenie napadów i zapobieganie poprzez unikanie czynników wyzwalających napady oraz podawanie leków o działaniu profilaktycznym.

Podsumowanie

Nawracający ból głowy lub lęk przed jego wystąpieniem, staje się przyczyną przyjmowania coraz większych dawek leków. Wywołuje to efekt „błędnego koła” Rozwiązaniem jest wyeliminowanie przyczyn a nie leczenie objawów. Wykonanie prostego Testu Obciążeń, pozwala na ustalenie przyczyn występowania bólu i ich całkowite wyeliminowanie lub podjęcie leczenia w fazie choroby, która daje duże szanse na wyzdrowienie.

One thought on “Ból Głowy i Migrenę Można Pokonać

  1. Pingback: jfd98ayhcim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright All right reserved