brak koncentracji problemy z pamięcią

Brak koncentracji i problemy z pamięcią

Brak koncentracji i problem z pamiętaniem o niektórych sprawach – to zdarza się od czasu do czasu każdemu nas. Problem pojawia się wówczas, gdy takie stany powracają nagminnie lub utrzymują się permanentnie. Nie można ich

Brak koncentracji i problem z pamiętaniem o niektórych sprawach – to zdarza się od czasu do czasu każdemu nas. Problem pojawia się wówczas, gdy takie stany powracają nagminnie lub utrzymują się permanentnie. Nie można ich bagatelizować, a czym prędzej udać się do specjalisty, żeby wykluczyć wiele groźnych chorób.

Zaburzenia pamięci i koncentracji – ich różnorodny charakter

Przyczyn zaburzeń pamięci i koncentracji może być wiele. Bardzo często są one prozaiczne – nieprzespana noc, nadmiar stresu czy dopływ nowych bodźców. W takich przypadkach wystarczy najczęściej postawić na wyciszenie, odpoczynek lub często uzupełnienie niedoborów składników odżywczych.

Przysłowiowe schody zaczynają się wówczas, gdy objawy te utrzymują się przez długi czas lub często do nas wracają mimo tego, że wspomniane czynniki zwiększające ich wystąpienie się nie pojawiają. To może oznaczać, że nasz organizm wysyła nam sygnały ostrzegawcze związane np. z chorobą psychiczną (depresja, schizofrenia), bądź też somatyczną, zwłaszcza neurologiczną. W przypadku ostatniej mowa między innymi o zaburzeniach dziecięcych, otępieniu czy też udarze mózgu.

Zaburzenia pamięci i koncentracji u seniorów

Pamięć i koncentracja wraz z wiekiem ulegają pogorszeniu. Zmiany o łagodnym przebiegu dotyczą około 15-30 procent osób, które ukończyły 60. rok życia. Ich główne przyczyny mają podłoże fizjologiczne lub psychospołeczne tj. samotność wynikająca ze śmierci bliskiej osoby czy opuszczenie przez dzieci. Osoby te często mają problem z zapamiętaniem daty, numeru telefonu czy miejsca w które odłożyli przedmioty. Często mogą one nawet nie pamiętać imion osób bliskich, bądź nazw rzeczy codziennego użytku. Jeśli problemy te stopniowo narastają i dochodzi do tego ogólne otępienie, zmiany nastroju i apatia, wówczas należy wykluczyć lub potwierdzić chorobę Alzheimera.

Przyczyny oraz zapobieganie zaburzeniom pamięci i koncentracji

Zaburzenia pamięci i koncentracji mogą być związane z konkretną chorobą lub niedoborami określonych składników odżywczych. Kolejną przyczyną mogą być skutki uboczne przyjmowanych leków lub długotrwały stres. Aby określić przyczyny, najlepiej po prostu udać się do specjalisty. Taką diagnostyką zajmują się np. przyjmujący w Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum.

Kolejnym krokiem, jest podjęcie leczenia, jeśli takie jest potrzebne, a także stałe monitorowanie zmian. Obserwujmy, czy stany zaburzenia pamięci i koncentracji się nasilają, pozostają stabilne, a może po prostu już nie występują? W każdym z przypadków nie zapominajmy jednak o profilaktyce i zapobieganiu. Bardzo ważne są treningi pamięci. Warto wybierać hobby, które im sprzyjają. Pomocne będzie także zwykle rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku. Co ciekawe, treningowi sfery pamięci sprzyjają również ćwiczenia fizyczne. Oczywiście musimy je dobrać do kondycji organizmu pamiętając o tym, żeby się nie przeforsować.

W zależności od podłoża oraz częstotliwości występowania zaburzeń pamięci i koncentracji można je okiełznać, ale pod żadnym pozorem nie można ich bagatelizować. Czasem będziemy musieli wprowadzić po prostu kilka zmian w codziennym harmonogramie, ale trzeba liczyć się także z tym, że będzie nam potrzebne leczenie, niekiedy nawet długotrwałe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright All right reserved